“Europa staat op het punt om de macht over zijn geld te verliezen” waarschuwde onderzoeksjournalist Thomas Bollen eind 2025. In mei is het zover en stemt het Europees Parlement over de toekomst van de digitale euro. De bankenlobby draait op volle toeren, het politieke spel is onzeker en de uitkomst niet gegarandeerd. Voor ons genoeg reden om in gesprek te gaan met de hoofdrolspelers in de besluitvorming. Te gast zijn Lara Wolters, Europarlementariër PRO, Menno Broos, De Nederlandsche Bank, en Thomas Bollen, auteur van Geld Genoeg Maar Niet Voor Jou. Aan de vooravond van Europadag bespreken wij wat er op het spel staat tijdens de plenaire stemming in het Europees Parlement eind mei: waarom moet de Centrale Bank digitaal geld gaan uitgeven, wat betekent dat concreet voor ons en wat is er nodig om dit politiek tot een goed einde te brengen? We gaan in gesprek aan de hand van de VPRO Tegenlicht Special met journalist en monetair antropoloog Brett Scott.
Bekijk hier de hele Youtube-special met Brett Scott!
In gesprek met Thomas Bollen over zijn boek 'Geld genoeg, maar niet voor jou'.
Een wild om zich heen slaande president Trump kan zomaar het Europese betalingsverkeer verlammen. De oplossing – de digitale euro – stuit op felle tegenstand van lobbyende banken en wantrouwige burgers.
2026 moet het jaar worden van de digitale euro, als het aan Europa ligt. De Europese Centrale Bank is er al jaren mee bezig en dit jaar moeten de benodigde wetten door Brussel geloodst worden. Naast de fysieke euro moet de digitale variant het groeiende aantal digitale betalingen ook onder de publieke paraplu brengen.
In deze aflevering van Het Grote Plaatje is Menno Broos te gast om uit te leggen waarom de digitale euro volgens de ECB nodig is en wat het verschil is met het digitale geld dat we nu al gebruiken.